1395/7/26 دوشنبه
اولوجانلار Ulucanlar (آنکارا - ترکیه)
زندان موزه

زندان اولوجانلار(Ulucanlar)، زندان جمهوری اول ترکیه که در سال 1925 ساخته شده است و معلوم نیست در آینده چه نوع درد و رنج، تنهایی، ناامیدی را شاهد، و میزبان چه کسی خواهد بود.
زندان اولوجانلار(Ulucanlar) در سال 2006 بسته شد و برای بازسازی در سال 2009 به شهرداری Altındağ منتقل شد و در 15 ژوئن 2011 درهای خود را با هویت کاملا متفاوت بازگشائی کرد.

زندانی که به مدت 81 سال شاهد کشتار و محکوم کردن شورشیان است، تعداد قابل توجهی از سیاستمداران را به بند کشیده بود.
 اکنون با تغییر کاربری در بندهای این زندان فرهنگ، هنر و امیدهای تازه ای را مشاهده می کنید.
زندان اولوجانلار(Ulucanlar) توسط شهرداری Altındağ به موزه و یک مرکز فرهنگی و هنری تبدیل شده است. شهرداری Altındağ با اختصاص زمین جدیدی در ترکیه و بدون اجازه تخریب آن، شهرت و آوازه جدیدی برای آنکارا به ارمغان آورده است.
زندان اولوجانلار(Ulucanlar) با تجربه کاملی از زندگی و چهره جدید میزبان همه بازدیدکنندگان بوده و از شما دعوت می کند تا از نزدیک در تاریخ ترکیه سیری داشته باشید.
همچنین زندان اولوجانلار(Ulucanlar) یک نماد مهمی برای آنکارا است.
اگر چند مکان در جمهوری ترکیه، رویدادهای مهمی را شاهد باشد بدون تردید مهم ترین آنها زندان اولوجانلار(Ulucanlar) است که اشخاص مشهور زیر در این زندان بسر برده اند:

Bülent Ecevit
Muhsin Yazıcıoğlu
Kemal Tahir
Necip Fazıl Kısakürek
Ahmet Arif
Cüneyt Arcayürek
Metin Toker
 Osman Yüksel Serdengeçti

بند های بی روح و خشک آن همواره همراه با غم و اندوه یادآور اعدام های افراد بوده است.
اولوجانلار(Ulucanlar) به جهت برخورداری از روح انسانی که در خود پنهان کرده، در چهره سرد و بی روح خویش شرایط سخت و غیر قابل بیانی را موضوع فیلم های مختلفی قرار داده است.
زندان اولوجانلار(Ulucanlar) به مدت هشتاد و یک سال جائی بوده که چندین هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار به جهت دفاع از اندیشه در آنجا بسر برده اند و اکنون به طور کامل به یک موزه و مرکز فرهنگی و هنری تبدیل شده است.
پس از انتقال زندانیان به زندان دیگر، کل منطقه و برخی از ساختمان های داخل آن به عنوان "ساختمان هائی که باید از آن محافظت شود" توسط انجمن حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی ترکیه به ثبت  رسید. این تصمیم سبب شد تا آثاری برای حفاظت از زندان و تبدیل آن به یک موزه و مرکز فرهنگی و هنری در اختیار شهرداری Altındağ قرار گیرد. شهرداری Altındağ مرمت آثاری را که از سال 2009 آغاز شده بود را کامل کرده است. کلیه بناهای تاریخی، کلیه بندها، اتاق بازدیدکننده ها، سلول ها، حیاط ها، مکان های مورد استفاده زندانیان برای خوردن غذا و حمام کردن همچنان حفظ شده است.
این مکان به معنای واقعی کلمه به یک موزه زنده تبدیل شده و یادآور واقعی زندگی سیاسی ترکیه است. کتابخانه، گالری هنری و اتاق های ملاقات و کنفرانس و محل نمایش فیلم نیز برای بازدید کنندگان در نظر گرفته شده است.
اولوجانلار(Ulucanlar) نه تنها یک زندان بلکه یادآور خاطراتی است که زندگی سیاسی و اجتماعی ترکیه را به تصویر می کشد.


تاریخچه:

زندان اولوجانلار(Ulucanlar) در سال 1925 توسط وزارت کشور ترکیه به عنوان یک "زندان عمومی" با پیشنهاد مهندس و طراحی از آلمان به نام " کارل کریستف" ساخته شده است.
زندان اولوجانلار(Ulucanlar) شاهد 18 اعدام در طی 81 سال بوده است. برخی از اعدام شدگان عبارتند از:

Fethi Gürcan
 Talat Aydemir
Deniz Gezmiş
Hüseyin İnan
 Necdet Adalı
 Mustafa Pehlivanoğlu
Erdal Eren
Fikri Arıkan
Ali Bülent Orkan

عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر